XXVIII Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się w sobotę, 15 czerwca na Jasnej Górze. Hasło pielgrzymki brzmiało: „Dar i zobowiązanie”. Uczestniczyło w niej ok. 4 tysięcy osób.
Na pielgrzymkę przyjechali członkowie Arcybractwa z ośrodków w całej Polsce, siostry wizytki, w których krakowskim klasztorze znajduje się główna siedziba Arcybractwa oraz księża duszpasterze.
Pielgrzymi o godz. 9.30 uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem pod przewodnictwem bpa Edwarda Frankowskiego z Sandomierza.
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Łukasz Buzun, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Pielgrzymka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa jest taką szczególną pielgrzymką. W Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa modlimy się zwracając się do Serca, jako tego, który jest odwiecznym upragnieniem świata. Człowiek nie może spocząć, nie może odnaleźć pokoju, ładu moralnego, jeśli nie napełnia swojego serca tym, co wypływa z serca Bożego, czyli łaską Bożą”.
„Kiedy Kościół milczał, kiedy pod krzyżem sypały się kamienie, kiedy pluto na krzyż, wtedy zrodziła się Straż Honorowa” – mówił na początku Mszy św. ks. Walerian Swoboda, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej.
„Serce. Jesteśmy w miesiącu serca Jezusowego, w czerwcu. Serce to znak miłości, czyli czegoś, coś co jest najpiękniejsze, najwspanialsze. Mówimy, że ktoś ma serce, to znaczy nie skrzywdzi, ale pomoże. Podchodzić do ludzi z sercem, czyli z miłością, dobrocią, cierpliwością, z wyrozumiałością, z życzliwością. Serce, czyli miłość powinni mieć wszyscy, rodzice i dzieci, powinni mieć wszyscy kapłani, nauczyciele, wszyscy rządzący i obywatele. To wołanie o serce jest dzisiaj bardzo potężne” – podkreślał w homilii bp Edward Frankowski.
„Boskie Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, uwrażliwia nasze serca na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza słabego, dotkniętego cierpieniem. Serce Jezusa, który jest Królem i zjednoczeniem serc wszystkich, jest źródłem siły do budowania serdecznych, wzajemnych więzi rodzinnych i narodowych, Serce Jezusa jest źródłem życia pełnego miłości, braterstwa, życzliwości, solidarności. I oto odpowiedź Sercu Jezusowemu, 150 lat temu – 13 marca 1863 r. we francuskim klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Sióstr Wizytek zakwitła Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa, ukochane dzieło Siostry Marii od Najświętszego Serca Jezusowego, a już pięć lat później to piękne dzieło zakwitło także na ziemi polskiej i jakże wspaniale się rozwija, a stało się to dzięki siostrom wizytkom klasztoru Sióstr Wizytek w Krakowie” – opowiadał kaznodzieja.
Pielgrzymka rozpoczęła się od odmówienia Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w Sali o. Kordeckiego. Modlitwę poprowadził zelator Fryderyk Bogusz z Topczewa.
W popołudniowej części spotkania znajdą się: godz. 13.15 – spotkanie z dyrekcją Arcybractwa w Sali o. Kordeckiego, godz. 15.00 – Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach (modlitwę poprowadził ks. prob. Wiesław Mokrzycki z Dynisk Starych, rozważania wygłosili zelatorzy z różnych ośrodków w Polsce), godz. 16.45 – przyjęcie do Arcybractwa nowych członków w Sali o. Kordeckiego, godz. 19.00 – Nabożeństwo Czerwcowe, godz. 21.00 – Apel Jasnogórski. Około godz. 22.00 rozpoczęło się całonocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. O północy została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. Waleriana Swobody. Modlitwa zakończyła się ok. godz. 4.00 ponowieniem aktu intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz dziękczynnym „Te Deum laudamus”.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś
Poniżej zdjęcia z pielgrzymki na Jasną Górę (źródło zdjęć: www.strazhonorowa.pl):