Pielgrzymka do Częstochowy była przez wspólnoty strażowe bardzo wyczekiwana, gdyż przypadała w roku szczególnych trzech jubileuszy tj.100-lecia Kanonizacji Marii Małgorzaty Alacogue, 100–lecia urodzin św. Jana Pawła II oraz 100–lecia zawierzenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu, ale pandemia Koronawirusa i obowiązujące restrykcje spowodowały, że pielgrzymka odbyła się przy udziale bardzo okrojonych delegacji z poszczególnych diecezji. Z naszej przemyskiej diecezji uczestniczyło 20 osób reprezentujących 9 wspólnot pod przewodnictwem ks. Wiesława Szczygła – diecezjalnego moderatora ds. ASHNSPJ.
W miesiącu czerwcu wszystkie wspólnoty objęły modlitwą pielgrzymkę, a zwłaszcza w ciągu ostatnich 9-ciu dniach uczestnicząc w Nowennie „Wszystko dla Ciebie Najsłodsze Serce Jezusa” odmawianą przez niektóre wspólnoty w kościołach przy Litanii do Serca Jezusowego, a także przez część wspólnot w sposób indywidualny przy codziennej godzinie obecności. Tak omodlona pielgrzymka musiała dojść do skutku, za co jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, a także Siostrom Wizytkom, które pomimo wielu trudności sprostały wszystkim sprawom organizacyjnym.
„Obawy były, że ta pielgrzymka się nie odbędzie, jednak nawet gdyby się nie odbyła, to sercem bylibyśmy tutaj na pewno – zapewniała Dorota Trestka– zelator Straży Honorowej z Bielska-Białej
Pierwszym najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego przy współuczestnictwie ks. Dyr. Józefa Gawła oraz wielu księży – opiekunów wspólnot w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Ks. bp Stanisław wygłosił homilię, w której głównie nawiązywał do wymienionych wyżej jubileuszy, a także wskazywał na Serce Jezusa, przy którym będziemy czuć się bezpiecznie, gdzie umocni się nasza wiara, miłość rodzinna, jak również miłość do bliźnich będzie autentyczna. Zachęcał do adoracji, do czuwania przy Sercu Jezusa, do szacunku do naszych wartości i korzeni dając za przykład wcześniejsze pokolenia Polaków. Na zakończenie homilii uczestnicy Mszy św. w postawie klęczącej odmówili Akt poświęcenia Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Po uroczystym błogosławieństwie i odśpiewaniu hymnu strażowego udaliśmy się na krótką przerwę, po której spotkaliśmy się w Bazylice Jasnogórskiej na konferencji wygłoszonej przez ks. dra Szymona Tracza na temat obrazu Serca Jezusa i Jego symboliki. W Piśmie świętym nie znajdujemy opisu jak wyglądała postać Jezusa, a jednak jesteśmy pewni, że była najpiękniejsza z synów ludzkich. Wielu świętych mistyków na modlitwie przebywało w obecności Jezusa, który im odsłonił swoją postać, a nawet pozwalał dotykać Jego osobę i przebywać w bezpośredniej bliskości.
I tak w 1776 r. zakonnicy rzymscy zapragnęli mieć obraz NSPJ, o którego wykonanie poprosili wybitnego włoskiego malarza Pompeo Batoni. Artysta długo szukał inspiracji jak wyrazić Serce Jezusa i jak wygląda Osoba Jezusa. Malarz wzorował się na obliczu z chusty Weroniki i chusty Sadesa – Całun Turyński, które to płótna okazują nam to samo oblicze i tego samego człowieka. Dużą pomocą dla artysty byli Święci Kościoła, którzy opisują obraz Jezusa w swoich wizjach. Po czym świeci rozpoznają, że to Chrystus – po jego stygmatach na rękach i nogach, a przeważnie wizji towarzyszy modlitwa. Ale malarz skupił się na objawieniach św. Małgorzaty Marii Alacoque, której to wizje były wyjątkowe, ponieważ Jezus pokazał swoje Serce tak, by lepiej Go można było zrozumieć. Winny szczep mistyczny – to Rana z boku Chrystusa, gdzie wielu świętych uciekało się do tego zranionego Serca Jezusa. Artysta wyrażając symbolikę Serca Jezusa na podstawie wizji św. Małgorzaty chce powiedzieć, że Jezus nie tylko trzyma swe Serce na dłoni, ale zaprasza nas, abyśmy na wzór św. Małgorzaty oddali Mu swoje serca, o czym świadczy wyciągnięta druga dłoń w geście proszącym. Mówca zwrócił naszą uwagę na znaki, których potrzebujemy, bo to one wzbudzają w nas wiarę. Sakramenty święte w kościele są znakami dla nas niewidzialnej łaski, której doświadczamy w spotkaniu z Jezusem. Najważniejszym darem dla wspólnoty kościoła jest Jego obecność w czasie Ofiary Eucharystycznej. Potrzebujemy widzialnego znaku chleba i wina, aby za tym znakiem zobaczyć i doświadczyć obecności Jego Ciała i Krwi. W wizjach św. Małgorzaty i św. Faustyny jest duże podobieństwo przedstawianego Serca Jezusa. W wizji św. s. Faustyny krew i woda oznaczają chrzest i Eucharystię promień czerwony i blady – czerwony symbolizuje Sakramenty żywych np. bierzmowanie, który oznacza życie duszy, a blady to woda, która usprawiedliwia duszę. Napis „Jezu ufam Tobie” to obraz nadziei – to wizerunek Boga. Podczas konferencji mogliśmy się dowiedzieć jak ludzie z każdej epoki wyobrażali sobie i przedstawiali przy użyciu różnych obrazów i symboliki osobę Jezusa (Dobry Pasterz, Mąż Boleści, Obraz Serca Jezusowego, Obraz Jezusa Miłosiernego).
Ostatnim punktem była adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy przed Obrazem NMP, którą poprowadził ks. Wiesław Szczygieł, został również odmówiony różaniec z rozważaniami prowadzonymi przez s. Bernadetę i dziesiątkami różańca odmawianymi przez wyznaczone osoby. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem i odśpiewaniu pieśni Najświętsze Serce Boże zakończona została pielgrzymka.
Każdy z uczestników przemyskiej pielgrzymki wracał do swoich parafii z radością w sercu, że dane nam było w tym czasie stanąć przed wytęsknionym wizerunkiem NMP, spojrzeć w Jej oczy i zaufać na nowo. Był do czas wzmocnienia naszej wiary, wyzbycia się lęku o jutro co przyniosło nam zawierzenie się Najświętszemu Sercu Jezusa. Mieliśmy też możliwość upraszania łask dla naszych rodzin, parafii poprzez pośrednictwo i wstawiennictwo Maryi.
Niech ta świadomość zawierzenia nas Sercu Jezusowemu dodaje nam sił, odwagi i umacnia w szerzeniu kultu Serca Jezusowego w naszych środowiskach. Liczymy, że przeżyta pielgrzymka przyniesie dobre owoce, za co Bogu niech będzie chwała!
Transmisję z Mszy św. można obejrzeć na stronie Telewizji Trwam: TUTAJ link.
Zdjęcia z tego pięknego wydarzenia znajdują się poniżej:
(źródło zdjęć: Biuro Prasowe Jasnej Góry)