W czasie wakacyjnym, w dniu 13 lipca 2021 r. parafianie z parafii Miłosierdzia Bożego z Jarosławia, w tym także członkowie Straży Honorowej NSPJ wybrali się wraz z proboszczem – ks. Maciejem na jednodniową pielgrzymkę. Celem tego wyjazdu było nawiedzenie Sanktuarium św. Józefa w Nisku z uwagi na obchodzony Rok św. Józefa i możliwość uzyskania odpustu. Wspomniane sanktuarium powstało dzięki Marii i Oliwierowi Ressegnier – właścicielom Niska, którzy w 1889 r. urządzili kaplicę, a następnie dzięki ich staraniom został w 1890 r. zawiązany Komitet Budowy Kościoła, który został oddany w 1896 r.. Poświęcenia dokonał bp. Fischer 19.06.1901 r. Po wybuchu I wojny światowej kościół spłonął, ale został odbudowany 1922 r. Wyposażenie stanowią drewniany ołtarz z obrazem św. Józefa z małym Jezusem oraz 4 rzeźbami świętych. Przy Sanktuarium jest Dom Zakonny s. Służebniczek Bogurodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Parafia liczy ponad 5000 wiernych. Na dzień 29 sierpnia 2021 r. planuje się poświęcenie i nałożenie koron na obraz Matki Bożej Pocieszenia znajdującego się w tym miejscu. Po modlitwie wspólnotowej do św. Józefa, odmówieniu Litanii, odśpiewaniu pieśni oraz krótkiej modlitwie indywidualnej oprowadzający nas ks. miejscowy rozdał nam pamiątkowe obrazki ze św. Józefem i modlitwą do Niego na odwrocie.
Następnie udaliśmy się do Sandomierza, gdzie przejął nas przewodnik kierując z nami pierwsze kroki do Bazyliki Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Najstarszy zapis dotyczący świątyni ufundowanej przez Bolesława Krzywoustego około 1120 r., a w 1191 Kazimierz Sprawiedliwy nadał prawa kolegiaty. Pierwszym prepozytem kolegiaty został Wincenty Kadłubek, a kustoszem Czesław Odrowąż. W 1303 r. kolegiata została ograbiona. W latach około 1360 przebudowano świątynię w stylu gotyckim. W roku 1375 bp. Florian Mokrski ufundował ołtarz św. Jadwigi. Pod koniec XIX wieku katedrę odnowiono okładziną elewacji z cegły. Tytuł katedry od 1818 r. a od 1960 r. ustanowiono Bazyliką Mniejszą. Ściany naw bocznych obudowane są boazerią z obrazami z cyklu „Martyrologium Romanum”, wśród nich „Mord rytualny” czyli rzeź ludności Sandomierza przez Tatarów. Organy i sklepienia krzyżowo – żebrowe. Kolejnym miejscem był Kościół św. Jakuba – jeden z najstarszych zabytków budowlanych z cegły. Kościół wzniesiono w 1226 r. i sprowadzono z Krakowa zakonników. W XIV wieku dobudowano dzwonnicę i zachodnie skrzydło. W XV wieku po zniszczeniach jakich doznał podczas najazdu Litwinów i pożaru gruntownie go restaurowano. Przed 1606 r. dobudowano Kaplicę Męczenników Sandomierskich. W 1864 r. nastąpiła kasacja klasztoru. W 1905 r. pożar strawił ołtarz główny i część prezbiterium. Na przełomie lat 80 i 90 kolejna restauracja. W prezbiterium kościoła znajduje się barokowy sarkofag księżnej Adelajdy wykonany w 1676 r. z jednego kloca drzewa dębowego. Po 137 latach nieobecności w 2001 r. do kościoła św. Jakuba wrócili dominikanie.
Po zwiedzaniu w/w miejsc pożegnaliśmy się z przewodnikiem zatrzymując się na rynku na odpoczynek. W godzinach popołudniowych udaliśmy się na przystań, gdzie odbyliśmy rejs statkiem. W ten upalny dzień powiew chłodnego powietrza od Wisły dodał nam sił i energii do kontynuowania naszego programu. Około godziny 17-tej pojechaliśmy do Zaleszan – miejscowości rodzinnej byłego ks. Prałata Mariana Nabrzyskiego, gdzie obaj księża odprawili Mszę św., a homilię wygłosił ks. Marian. Po zakończonej Mszy św. siedemdziesięcioosobowa pielgrzymka spotkała się z byłym ks. Proboszczem na wspólną rozmowę. Na zakończenie pielgrzymki wszystkim za udział podziękował ks. Maciej.
W trwającym Roku św. Józefa zachęcamy wszystkich do korzystania z daru specjalnych odpustów.
„Dar Odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami. Należą do nich: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Wierni powinni odrzucić wszelkie upodobanie do grzechu oraz uczestniczyć w wydarzeniach związanych w Rokiem św. Józefa przy okazjach i w sposób wskazany przez Penitencjarię Apostolską.”
źródło: Vatican News
ZDJĘCIA Z WYJAZDU MOŻNA OBEJRZEĆ PONIŻEJ
(Źródło zdjęć: milosierdzie.przemyska.pl)