Jubileusz 150 lat istnienia w Polsce obchodzi Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tegoroczna 34. ogólnopolska pielgrzymka Wspólnot odbyła się w dniu 15.06.2019 r. i miała charakter dziękczynny, za to że dzieło przetrwało trudne czasy polskiej historii.
Z naszej Diecezji przybyło ponad 400 osób. Każdy z uczestników pielgrzymki mógł zawierzyć Matce Bożej swoje intencje, sprawy, dziękczynienia i prośby, a także swoje rodziny, wspólnoty i parafie.
„Centralnym punktem spotkania, przebiegającego pod hasłem „150 lat przy Sercu Jezusa”, była Msza św. na Szczycie jasnogórskim o godz. 15.00 pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego, delegata KEP do spraw Arcybractwa. Obecni byli dyrektorzy krajowi: ks. Józef Gaweł i matka Maria Bernadeta Wysocka, wizytka z Krakowa.
Na rozpoczęcie Eucharystii schola z parafii Matki Bożej Saletyńskiej z Krakowa odśpiewała hymn jubileuszowy. Zebranych witał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry przypominając, że czerwiec to miesiąc, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Najśw. Sercu Pana Jezusa.
„U stóp Matki Najświętszej, która pełniąc pierwszą straż, jest dla nas ciągle wzorem do naśladowania w byciu sercem przy Sercu Jezusa, ofiarowaniu Mu swojej miłości, wynagradzaniu za zniewagi, jakich Bóg i Boża sprawa doznaje w świecie, pomimo ciągle dawanych nam nowych znaków, że Bóg nie męczy się miłosierdziem, przebaczeniem, ofiarowaniem nam swego serca – mówił w homilii bp Stanisław Salaterski – Ta jubileuszowa pielgrzymka, bo w 150. rocznicę utworzenia Bractwa Straży Honorowej w Polsce i 100-lecie Arcybractwa, ma jako przesłanie przypomnieć nam nieco z historii naszej wspólnoty oraz postawić pytanie, czy staramy się z gorliwością postępować śladami, pozostawionymi przez tych, którzy do Bractwa należeli przed nami”. Ks. biskup przypomniał, że Arcybractwo powstało we Francji w 1963 r., a już 6 lat później, w 1869 r., została powołana wspólnota Straży przy klasztorze sióstr wizytek w Krakowie. W okresie międzywojennym i tuż po II wojnie do Straży było zapisanych ok. 200 tys. Polaków. Dziś wspólnota istnieje w 430 parafiach i wspólnotach zakonnych w Polsce, we wszystkich diecezjach.
„Trwa i rozwija się nasza wspólnota, i potrzeba, by tak było, bo potrzeba coraz bardziej podejmować dzieło wynagradzania Panu Bogu za grzechy – mówił dalej bp Salaterski – Lekceważenie Pana Boga i Bożych spraw jest znakiem złego zagospodarowania daru wolności, która Pan Bóg pozwala nam się cieszyć. Jakbyśmy zapomnieli, że ‘bez Boga ani do proga’. Jakbyśmy otrzymując dar bezpieczeństwa i możliwości godnego rozwoju, odpowiadali Panu Bogu marnowaniem tego daru i czynieniem Mu wręcz na złość, poprzez bluźnierstwa, świętokradztwa i nieliczenie się z Bogiem i człowiekiem. Znaków, że takie działania mają miejsce, wszyscy dostrzegamy za wiele. Proponuje się więc życie, jakby Boga nie było. Lekceważy się Boże prawo i próbuje zastępować ludzkim, czasem przedziwnym, określanym umownie terminem gender. Jesteśmy świadkami bluźnierstwa i lekceważenia Bożego prawa, i samego Boga. Jesteśmy świadkami profanacji Obrazu Matki Najświętszej, Najśw. Sakramentu, Mszy św., a i tych, którzy ją sprawują. To już nie tylko słowne ataki na biskupów i kapłanów, ale i nóż wbijany pod serce”.
„I dlatego potrzeba wynagradzania. Potrzeba najpierw wyjścia z jakiegoś letargu, bierności, przyglądania się, co jeszcze wymyśla, co jeszcze zrobią – podkreślał ks. biskup – Trzeba nam bronić świętości Boga, świętości darów Bożych nam ofiarowanych, i tych, którzy starają się jako ludzie tymi darami nam służyć. Potrzeba nam bardzo wielkiego zaangażowania, aby czytelne i jednoznacznie uwielbiające Pana Boga było nasze życie, jako chrześcijan, ludzi ochrzczonych, ludzi oddanych i zauroczonych miłością i pięknem Bożego serca. I trzeba nam podejmować coraz to nowe akty modlitwy, pokuty, dobrych dzieł, abyśmy wynagrodzili Bogu ten bezmiar zła, w którym współczesny świat, i o dziwo, także nasza Ojczyzna, tonie”.
Podczas pielgrzymki mało miejsce przyjęcie nowych członków do Arcybractwa. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Po Apelu trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec św. poprowadzone przez członków Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Msza św. o godz. 23.00 pod przewodnictwem ks. Józefa Gawła, dyrektora krajowego Arcybractwa, zakończyła pielgrzymkę”.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr
Za ten czas łaski, który był dany wszystkim Uczestnikom dziękujemy Sercu Jezusa przez Serce Maryi.
Poniżej zdjęcia z Pielgrzymki:
[Best_Wordpress_Gallery id=”130″ gal_title=”XXXIV OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ 2019″]
Poniżej nagranie z uroczystej Mszy św. koncelebrowanej na Szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego, delegata KEP do spraw naszego Arcybractwa